به دنیای سانسوریا خوش اومدید!

میدونی؟

من یه گیاه شناسنامه دار هستم

امکان نداره ما بعد از خرید هر گل و گیاهی این سوالات رو نپرسیم: این گیاه چقدر آب میخواد؟ چقدر به سرما و گرما حساسه؟ نور چقدر میخواد؟ و… در کل هر چقدر گیاهمون شاداب تر و ماندگاری بیشتری داشته باشه ما هم احساس رضایت و نشاط بیشتری داریم.
واقعیت اینه که بهترین شرایط نگهداری از یه گیاه، همون شرایط استانداردی هست که تو چند هفته‌ی گذشته در آن نگه داری می شده. یه گیاه شناسنامه دار، اولا معلومه که کجا و توسط چه کسی پرورش داده شده.
دوما نمودار شرایط دما و رطوبت که در آن قرار داشته رو میشه دید.
علاوه بر این، دفعات آبدهی و یه عالمه اطلاعات علمی دیگه رو به صورت مستند و علمی در اختیار ما قرار میده.

شرایطی که تو دو هفته‌ی اخیر نگهداری می‌شدم

شرایط دمایی که تو اون قرار داشتم

شرایط رطوبتی که تو اون قرار داشتم

کجا و توسط چه کسی تولید شدم؟

گلخونه‌داران منطقه‌ی پاکدشت که هیچ؛ اگر با تولیدکنندگان بزرگ گل و گیاه صحبت کنید، لااقل برای یه بار هم که شده اسم آقا صفدر خرسند رو شنیدن و از خوش‌رویی و دقت عملش تو کار گفتن.
آقای صفدر خرسند یه کشاورز باسابقه، باسلیقه و به‌روز تو روستای گلزار شهرستان پاکدشته که فکر تحول و نوآوری همیشه تو وجودش بوده. آقا صفدر علاوه بر اینکه جزو اولین گلخونه‌داران اون منطقه‌ست، اولین تولیدکننده‌ای هم هست که کنترل اقلیم گلخونه‌اش رو با روش‌های جدید تو اختیار خودش گرفته و حالا اولین کسیه که گل و گلدان شناسنامه دار رو به بازار عرضه می‌کنه.

گالری تصاویر گلخانه

سانسوریا، گیاه شانس و جذب ثروت

گیاه پرطرفدار سانسوریا که به اسم‌های شمشیری، نیزه‌ای و یا زبان مادر شوهر (Mother in lows tongue) هم معروفه زیر مجموعه‌ای از ساکولنت‌هاست که بومی مناطق گرمسیری آفریقا هستن. خوشبختانه جزء گیاهان مقاوم آپارتمانیه و شرایط کم آبی و نور کم رو به راحتی تحمل میکنه.

سانسوریا تو لیست گیاهانی قرار داره که تو سال ۱۹۸۹ توسط ناسا به عنوان تصفیه کننده‌های هوا تو محیط ایزوله معرفی شد که قدرت جذب بعضی سموم موجود تو خونه رو داره و از طرفی تولید اکسیژن رو نه تنها تو روز بلکه تو شب هم انجام می ده. پس به راحتی میتونید یه گلدان زیبای سانسوریا رو تو اتاق خواب خودتون نگه دارید تا علاوه بر جذب شانس و انرژی (مطابق علم فنگ شویی) بتونید هنگام شب هم خواب راحتی رو تجربه کنین.

جذب انرژی های منفی که از بیرون با خود به خونتون میارید!

اگه میخواید از این قدرت جادویی بیشترین بهره رو ببرید بهترین مکان قرار دادن سانسوریا تو محل ورودی خونه ست.

محل نگهداری:

با اینکه گیاه متحملی نسبت به نوره بهتره با فاصله ی دو متری از پنجره‌ی جنوبی و غربی قرار داده شه و البته این نکته را هم همیشه در نظر داشته باشید که انواع ابلق گیاهان به نور بیشتری نیاز دارن.

آبیاری:

 بهترین زمان آبیاری گیاه سانسوریا وقتیه که مطمئن شید سطح خاک گلدون تا عمق ۲ تا ۳ سانتی متری خشک شده باشه. معمولاً تو طول تابستون هفته‌ای یه بار و و تو زمستون هر دو هفته یه بار، آبیاری این گیاه کافیه.

خاک مناسب:

سانسوریا به خاکی نیاز داره که آب اضافه رو به خوبی از خودش عبور بده تا ریشه هاش دچار پوسیدگی نشن و بهتره خاکش کمی اسیدی تا خنثی باشه (PH بین 5.4 تا 7). برای تهیه‌ی خاک مناسب کافیه :
50% خاک برگ
25% کوکوپیت
25% پرلیت
را با هم ترکیب کنین.
این ترکیب خاک، زهکشی مناسبی داره و حاوی مواد مغذی کافی برای رشد سانسوریاست. اگر خاک برگ در دسترس ندارین، می تونین از خاک باغچه استفاده کنین. اما در این صورت، حتما یادتون باشه از اضافه کردن ماسه به خاک باغچه برای بهبود زهکشی اون، غافل نشین.

دمای مناسب:

بهترین دما واسه نگهداری گیاه سانسوریا، بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراده. گیاه سانسوریا نسبت به سرمای زیاد حساسه و بهتره که این گیاه تو معرض برف و بارون قرار نگیره.

کوددهی:

از اونجایی که سانسوریا یه گیاه مقاومه نیاز زیادی به کوددهی نداره. اگر حال سانسوریاتون خوبه ولی دوست دارین رشدش سریع تر بشه کود NPK می تونه گزینه ی مناسبی باشه فقط حواستون به نکات قسمت آبیاری باشه که ریشه ها آسیب نبینن.