مدت زمان و هزینه لازم برای ساخت گلخانه هوشمند چقدر است؟

زمان، هزینه و تجهیزات لازم برای هوشمندسازی گلخانه

مزایای گلخانه هوشمند باعث شده تا بسیاری از افراد به ویژه گلخانه داران سنتی تمایل به تبدیل گلخانه خود به گلخانه‌ای هوشمند داشته باشند. بسیاری از این افراد هنوز به درستی نمی‌دانند که به منظور هوشمند سازی یک گلخانه باید چه اقداماتی انجام دهند و یا به چه نوع تجهیزات و امکاناتی نیاز داشته و فراهم کردن این تجهیزات و امکانات چقدر زمان می‌برد یا میزان هزینه لازم برای این کار چقدر است.

به دلیل وجود این دغدغه‌ها در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوعات گفتگو کنیم و به این پرسش پاسخ دهیم که تجهیزات گلخانه هوشمند چیست و هزینه و زمان لازم برای هوشمند سازی گلخانه چگونه برآورد می‌شود. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

تجهیزات هوشمند سازی گلخانه چه هستند؟

برای اینکه در گلخانه‌های هوشمند بتوانند تمامی شرایط را تحت کنترل خود درآورده و به نظارت دقیق و مدیریت همه جانبه شرایط محیطی مانند نور، دما، رطوبت، کنترل میزان دی اکسید کربن و… اقدام نمایند به وسایل و تجهیزات خاصی نیازمند هستند.

چراکه وجود شرایط مناسب محیطی برای رشد و پرورش بهینه گیاهان و محصولات ضرورت اساسی دارد و بدون وجود تجهیزات لازم امکان سنجش این شرایط و یا بهبود آن وجود ندارد. از مهمترین این تجهیزات می‌توان به سنسور رطوبت، تجهیزات کنترل دما، تجهیزات کنترل روشنایی، سنسور گاز دی اکسید کربن، سیستم‌های مدیریت و نظارت بر مواد مغذی خاک، سیستم‌های آبیاری هوشمند و… اشاره کرد.

هر کدام از این تجهیزات وظیفه خاصی را در سیستم گلخانه هوشمند بر عهده می‌گیرند. برای نمونه از سنسور رطوبت به منظور اندازه‌گیری میزان رطوبت در گلخانه استفاده می‌کنند و یا رطوبت را با توجه به نیاز گیاهان تنظیم می‌نمایند.

همان‌طور که می‌دانید حفظ رطوبت از امور ضروری گلخانه‌داری است. اگر فضای شما خشک باشد باعث پژمردگی گیاهان خواهد شد. رطوبت بیش از اندازه نیز به افزایش بیماری‌های قارچی در میان گیاهان منجر می‌گردد. پس رطوبت گلخانه باید با کمک سیستم‌های هوشمند تحت کنترل قرار بگیرد و در یک محدوده دمایی ۶۰ تا ۷۵ درصد باقی بماند. به همین دلیل به یک سیستم کنترلگر رطوبت در گلخانه هوشمند خود نیاز دارید.

از آنجایی که دمای یک گلخانه نقش قابل توجهی در میزان رشد گیاهان داشته و یا سلامت آن‌ها را تضمین می‌کند پس در یک گلخانه هوشمند به ابزارها و تجهیزات کنترل دما نیز نیاز پیدا خواهید کرد. یکی از مهمترین این تجهیزات ترموستات هوشمند است که اطلاعات کافی در زمینه افزایش دمای گلخانه و یا کاهش بیش از حد آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

از سوی دیگر سیستم تهویه مناسب به اندازه تامین آب کافی و نور مورد نیاز برای رشد و پرورش یک گیاه مهم است. اگر گیاهان شما در محیطی با تهویه نامناسب رشد کنند، حتی اگر آب کافی و نور مورد نیاز هم به آن‌ها برسد، باز هم قادر به رشد بهینه نخواهند بود و یا حتی امکان از دست رفتن آن‌ها وجود دارد. پس در گلخانه‌های هوشمند وجود سیستم‌های تهویه ضرورت دارد تا در هر موقعیتی که هوا از حد تعیین شده و مجاز گرم‌تر و یا سردتر گردد، سیستم تهویه روشن شده و دست به تهویه محیط بزند.

برای راه‌اندازی گلخانه هوشمند به سیستم‌های کنترل نور و روشنایی نیز نیاز دارید تا نور مورد نیاز گیاهان را فراهم کنند. با کمک این تجهیزات گلخانه داران می‌توانند نیازها و ویژگی‌های گیاهان را در نظر گرفته و سپس بر اساس آن شدت نور و یا مدت زمان تابش را تنظیم کنند.

 

مهمترین تجهیزات موردنیاز برای هوشمندسازی گلخانه چیست؟

در واقع مدیریت و کنترل نور یکی از مهمترین مواردی است که کمک کرده تا گلخانه‌های هوشمند مورد توجه و استقبال قرار بگیرند. همان‌طور که می‌دانید هر کدام از گیاهان برای رشد بهینه خود به مقدار معینی نور نیاز دارند که این میزان با نیازهای گیاهان دیگر متفاوت است. اگر گلخانه شما سنتی بوده باید به طور مداوم در آن حضور داشته باشید و به بررسی شرایط نور برای گیاهان مختلف اقدام کنید.

در حالی که تجهیزات هوشمند سازی گلخانه به شما کمک می‌کنند تا این فرایند را ساده‌تر ساخته و با کمک سیستم‌های کنترل کننده نور و روشنایی انجام دهید. با استفاده از این امکانات، مقدار نور مورد نیاز برای هر گیاه به آن تابانده شده و گیاهان شما رشد بسیار بهتری را تجربه خواهند کرد.

سنسور گاز دی اکسید کربن نیز همان‌طور که از نامش مشخص شده قادر به اندازه گیری میزان گاز دی اکسید کربن در هوای گلخانه است. وجود سنسورها و سیستم‌های کنترل هوشمند مواد مغذی خاک نیز بدین منظور ضرورت دارد تا بتوانید اطلاعات کافی و مورد نیاز را در زمینه سطح نیتروژن خاک، پتاسیم، فسفر و… به دست آورید و با توجه به این اطلاعات فرایند کوددهی را انجام دهید.

برای راه‌اندازی گلخانه هوشمند به سیستم‌های آبیاری هوشمند نیز نیاز خواهید داشت تا حجم آب مصرفی و زمان آبیاری دقیق را به شما یادآور شوند. این تجهیزات سنسورهای مختلفی مانند سنسور سنجش رطوبت خاک دارند. به همین دلیل هم می‌توانند به برآورد حجم آب مصرفی و یا زمان آبیاری گیاهان اقدام کرده و بدین ترتیب جلوی مصرف بیش از اندازه آب را هم بگیرند.

هزینه مورد نیاز برای ایجاد گلخانه هوشمند

بدون شک برآورد هزینه مورد نیاز برای هوشمند سازی گلخانه برای گلخانه داران اهمیت زیادی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که هزینه احداث گلخانه هوشمند یک نرخ ثابت نبوده و چند فاکتور مهم در آن نقش تعیین کننده دارند. یکی از مهمترین این عوامل ابعاد و مساحت گلخانه شما است.

ناگفته پیداست که هرچه گلخانه وسعت و مساحت بیشتری داشته باشد به طور حتم هزینه‌های احداث آن نیز بالاتر خواهد بود. چراکه در این صورت به تجهیزات هوشمند سازی بیشتری نیاز دارید. نوع این تجهیزات و کیفیت آن‌ها نیز در تعیین هزینه گلخانه هوشمند اثرگذار است.

تجهیزات با کیفیت‌تر با هزینه و قیمت بالاتری هم در اختیار گلخانه داران قرار می‌گیرند اما نرخ خرابی‌های کمتری داشته و در کیفیت محصولات تولید شده نیز اثرگذارند. ویژگی‌های گلخانه، سطح هوشمند سازی آن و نوع گیاهان موجود در گلخانه نیز این میزان از هزینه را با تغییر و تحول مواجه می‌سازند.

اگر تمایل به راه‌اندازی یک گلخانه هوشمند دارید باید حواستان به هزینه‌های مربوط به نصب تجهیزات و بهره‌برداری از آن‌ها، خدمات پس از فروش و…. نیز باشد و شرایط اقلیمی گلخانه را نیز در نظر بگیرید. برای نمونه این امکان وجود دارد که گلخانه شما در یک شرایط محیطی با نور کم واقع شده باشد.

در این وضعیت باید سیستم‌های کنترل کننده نور مصنوعی در محیط مد نظر شما نصب گردند و قیمت احداث گلخانه را افزایش دهند.

آیا هزینه صرف شده برای هوشمند سازی گلخانه، برگشت پذیر است!؟

زمان لازم برای هوشمند سازی گلخانه

زمان لازم برای هوشمند سازی گلخانه نیز مانند قیمت آن، یک فاکتور ثابت و بدون تغییر و تحول نبوده و نوع پروژه مد نظر شما یکی از عوامل تغییر دهنده این فاکتور است. مساحت و متراژ، تجهیزات مورد نیاز، فرایند نصب و راه‌اندازی سیستم‌ها و…. نیز زمان لازم برای هوشمند سازی گلخانه را تغییر می‌دهد.

چنانچه مایل به دریافت اطلاعات دقیق‌تر و  بیشتر در خصوص تجهیزات هوشمند سازی گلخانه، زمان اجرا و هزینه راه‌اندازی آن هستید، با کارشناسان شرکت آیروتیم در تماس باشید.