گلخانه هوشمند چه تفاوتی با گلخانه سنتی دارد؟

گلخانه هوشمند یا سنتی؟ کدامیک برای شما مناسب است؟

استفاده از تجهیزات هوشمند در حال حاضر با افزایش قابل توجهی روبرو شده و گلخانه هوشمند را می‌توان نسل جدید گلخانه‌های سنتی به شمار آورد. امکانی که تمایل دارد فضا و محیطی بدون نقص را برای پرورش گل‌ها و گیاهان مد نظر شما ایجاد کرده و پیشرفت چشمگیری را در عرصه کشاورزی رقم بزند. در واقع در گلخانه‌های هوشمند می‌توان در فضایی کوچکتر، نسبت به گلخانه‌های سنتی، محصولات بیشتری را تولید نموده و کیفیت آن‌ها را نیز افزایش داد.

با این حال عده‌ای از افراد همچنان به دنبال کشت و کار و پرورش گل و گیاه در گلخانه‌های سنتی هستند و تفاوت‌های اصلی میان گلخانه‌های سنتی و هوشمند را نمی‌شناسند و یا با مزایا و معایب گلخانه هوشمند به میزان کافی آشنایی ندارند.

به همین دلیل در این مقاله تفاوت میان گلخانه هوشمند و سنتی را بررسی کرده و مقایسه‌ای میان این دو صورت خواهیم داد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و پاسخ به سوال گلخانه هوشمند یا سنتی هستید، با ما همراه باشید.

تفاوت گلخانه سنتی و گلخانه هوشمند

مهمترین تفاوت و بزرگترین اختلافی که میان یک گلخانه سنتی با هوشمند وجود دارد، استفاده از تجهیزات مراقبتی هوشمند در گلخانه‌های نسل جدید است. این فضاها از امکانات کنترل از راه دور بهره‌مند شده و با کمک اینترنت اشیا تمامی فرایندها را تحت مدیریت و کنترل خود در می‌آورند.

همان‌طور که می‌دانید اینترنت اشیا به یک سیستم ارتباطی اطلاق می‌گردد که قادر است تجهیزات هوشمند را به یکدیگر مرتبط سازد. پس در یک گلخانه هوشمند و یا دیجیتال برخلاف گلخانه‌های سنتی تجهیزات مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام به صورتی کاملاً مستقل و مجزا فعالیت کرده و هر یک مسئول انجام وظایفی خاص هستند.

از سوی دیگر تمامی این اجزا و بخش‌ها را می‌توان از طریق سیستم وای فای و یا اینترنت بیسیم تحت کنترل و مدیریت همه جانبه قرار داد. در حقیقت فعالیت‌های تمامی بخش‌ها در این سیستم‌ها در راستای یک هدف بوده و آن هم رشد صحیح و پرورش بهینه گیاهان و گل‌ها است تا اشتباهات در پرورش این محصولات به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده و سلامت محصولات را تضمین نماید.

تفاوت گلخانه هوشمند و سنتی
گلخانه هوشمند چه تفاوتی با گلخانه سنتی دارد؟

در گلخانه سنتی برای تامین امنیت و حفاظت فضای مد نظر خود باید حتماً یک نگهبان را به استخدام درآورده و یا از دوربین‌های مداربسته استفاده کنید. در حالی که در گلخانه‌های دیجیتال می‌توانید از قفل‌های الکترونیکی برای تامین امنیت بیشتر کمک بگیرید.

در گلخانه‌های سنتی بسیاری از رفت و آمدهای غیر لازم و یا غیر استاندارد به فضا صورت پذیرفته و باعث می‌شود تا آفات زیادی به گلخانه سرایت کند و یا انرژی زیادی به هدر برود و یا حتی شرایط محیطی گلخانه تحت تاثیر قرار بگیرد. در حالی که با امکانات موجود در سیستم‌های هوشمند گلخانه‌ای این آسیب‌ها به راحتی قابل برطرف شدن هستند.

مزایای هوشمندسازی گلخانه

در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان گل و گیاه به ویژه در وسعت‌های زیاد تمایل دارند از امکانات گلخانه هوشمند و یا دیجیتال بهره‌مند شوند. چراکه استفاده از این تجهیزات برای آنان مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.

یکی از مهمترین این مزایا کیفیت بالاتر محصولات تولید شده بوده و مزیت دیگر افزایش تولید و محصولات است. همان‌طور که می‌دانید گلخانه دیجیتالی از دقت بسیار زیادی بهره برده و حساسیت بالایی هم در رشد و رویش و پرورش گیاهان دارد.

به همین دلیل در این فضاها از سنسورهای متنوعی استفاده می‌شود که کمک می‌کنند تا نیازمندی‌های گیاهان (دما، رطوبت، نور، مواد مغذی خاک، تهویه و… ) به بهترین نحو و شکل ممکن پاسخ داده شوند. پس با استفاده از این تجهیزات کمبودهای گیاهان در مسیر رشد برطرف می‌شود. در چنین شرایطی نرخ بهره‌وری نیز افزایش پیدا می‌کند و در نهایت محصولاتی بسیار با کیفیت و مرغوب به ثمر می‌رسند.

مزیت دیگر گلخانه هوشمند کنترل و مدیریت از راه دور است که با این امکان پرورش دهندگان گل و گیاه می‌توانند به راحتی تمامی ویژگی‌های محیطی را از راه دور تحت نظارت دقیق خود قرار دهند و یا با کمک گرفتن از یک اپلیکیشن خاص به بررسی ورودها و خروج‌ها به گلخانه خود اقدام نمایند.

یکی دیگر از مهمترین مزایای گلخانه هوشمند امکان استفاده از قفل دیجیتال است که وجود آن کمک می‌کند تا امنیت بیشتری داشته باشید. از طریق این قفل‌ها می‌توانید دسترسی‌های افراد مختلف را به فضای مد نظر خود محدود سازید.

بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه برای حفاظت هرچه بیشتر از گلخانه دیجیتال خود و تامین امنیت کافی آن، از قفل‌های کارتی استفاده می‌کنند و ورود و خروج اعضا را با کمک یک کارت مغناطیسی تحت کنترل قرار می‌دهند. با استفاده از این امکانات می‌توانید گلخانه و گل‌های خود را از سرقت و یا دزدی حفظ نمایید.

به ویژه اگر گلخانه وسیعی در خارج از شهر داشته و حفاظت از آن برایتان دغدغه‌ای را ایجاد کرده است. در این شرایط می‌توانید به راحتی و با کمک قفل‌های الکترونیکی که سطوح امنیت بالایی دارند به این دغدغه خود پایان دهید. با استفاده از قفل‌های هوشمند و الکترونیکی همچنین می‌توانید بخش‌های مختلف گلخانه خود را از یکدیگر تفکیک نموده و دسترسی‌های مختلفی را برای آن بخش‌ها تدارک ببینید.

برای نمونه قفل‌هایی را برای بخش آزمایشگاه نصب نمایید و بخش پرورش گل و گیاه را از قسمت‌های عمومی جدا کنید تا افراد متفرقه نتوانند به بخش‌های حساس وارد شده و یا به نفوذ آفات در این قسمت‌ها کمک کنند.

معایب گلخانه هوشمند

یک گلخانه هوشمند مزایای زیادی داشته و قادر است محیطی کاملاً کنترل شده را برای رشد و پرورش هرچه بهتر گیاهان فراهم سازد. با این حال گلخانه‌های دیجیتال دارای چند عیب عمده نیز هستند که مهمترین آن‌ها قیمت است.

در واقع می‌توان گفت مهمترین عاملی که باعث می‌شود پرورش دهندگان گل و گیاه، گلخانه سنتی را به هوشمند ترجیح دهند هزینه‌های مربوط به هوشمندسازی است. در حالی که باید به این نکته هم دقت داشته باشید که با هوشمندسازی گلخانه این امکان را دارید که حجم تولیدات خود را افزایش داده و یا در مصرف هزینه‌هایی مانند آب و برق صرفه‌جویی کنید تا سرمایه‌تان به صورت تدریجی به شما بازگردد.

معایب گلخانه هوشمند
آیا گلخانه هوشمند معایب دارد؟

با این وجود قیمت خرید تجهیزات و سرمایه اولیه برای گلخانه هوشمند برای برخی از پرورش دهندگان بالا است و آن‌ها را از این کار منصرف می‌سازد. نکته و عیب دیگر گلخانه‌های هوشمند پیچیدگی‌های فنی آن‌ها است.

بسیاری از افرادی که تمایل به راه اندازی و احداث گلخانه دارند از سواد و دانش معمولی برخوردار شده‌اند و نصب، راه‌اندازی و یکپارچه سازی تجهیزات هوشمند ممکن است برای آن‌ها پیچیده بوده و یا دشوار به نظر برسد.

یکی از مهمترین معایب گلخانه هوشمند وابسته بودن عملکرد آن به فناوری‌های روز است. همان‌طور که اشاره شد این محیط‌ها با کمک تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته تحت کنترل و مدیریت قرار می‌گیرند. پس اگر این تجهیزات از نوع بی‌کیفیت انتخاب شده باشند بیش از حد معمول خراب خواهند شد.

هرچه نرخ خرابی این تجهیزات بالاتر باشد امکان آسیب به محصولات هم بیشتر است. هرچند این عیب نیز قابل برطرف شدن بوده و می‌توانید برای رفع آن، تجهیزات گلخانه هوشمند را از اماکن و یا فروشگاه‌هایی تهیه کنید که به کیفیت محصولات آن‌ها اطمینان خاطر کافی دارید و مطمئن هستید که تجهیزاتشان خرابی‌های زیادی به بار نمی‌آورد.

حال که با مزایا و معایب گلخانه هوشمند و سنتی آشنا شدید، تصمیم‌گیری و انتخاب میان گلخانه هوشمند یا سنتی آسان‌تر خواهد بود.